in život s králíčkem

Tip na dokrmování a podávání tablet králíčkům

at
tip-na-dokrmovani-a-podavani-tablet

dsc00639b

Dnes mám pro vás tip na jednu z možností, jak dokrmit králíčka včetně podání léků. Někdy se stane, že toho máte na podávání větší množství. My teď musíme podávat kapky na peristaltiku, tablety na peristaltiku a probiotika. Když to podáváme každé zvlášť v injekci, někdy už se Scooby hodně brání, protože už je toho na něj moc. A tak jsme se snažili stříkaček ubrat co možná nejvíce. Třeba tento způsob někomu také pomůže a zkrátí to králíčkův stres Tak jdeme na to!

V první fázi je potřeba upravit si stříkačku. My použili malou 3ml stříkačku. V injekčních stříkačkách jsou velké rozdíly. Málokteré mi vyhovují. Na dokrmení mám raději stříkačky s větším průměrem hrotu, ale většinou jsou velké a hroty dlouhé a v nich zůstává plno zbytků – vetšinou to nejhustější z celé namíchané kašičky, to co bychom práve do králíčka potřebovali dostat.

Zvolila jsem tedy stříkačku malou, ale malým hrotem se špatně protlačuje dokrmovací kaše natož nějaké prášky. Nevadí. Máme řešení! Špičku malé stříkačky uřízněte. Na obrázku vlevo viíte srovnání dvou stejných stříkaček, jen zelená je s uřízlým hrotem. Po uříznutí pořádně překontrolujte, zda hrany nejsou ostré! Případně je potřeba je začistit. Tento tip na uříznutí nám dala paní veterinářka, když jsme přiminulém řešení zpomalené peristaltiky a zároveň nadýmání dokrmovali pouze rodicarem. Kubíček dlouho nebobčil a tak jsme přistopuli i na variantu, že kromě Rodicaru by měl do sebe dostat i něco hrubšího v podobě rozmočených granulí a řešili jsme, jak mu je podat.

Do takto upravené stříkačky je lepší dát hustější dokrmovací pastu, aby nevytékala hned ven. Proto jsem zvolila tentokrát kvalitní granulky místo Rodicare Instatnt, ale přesto takové, které se celkem snadno rozmočí. Zvolila jsem KIKI Excelent Nutri Rod, ale lze použít i jiné, např. nově mám také vyzkoušené nové granulky Cunipic Alpha Pro. Stačí jich do mističky dát opravdu jen maličké množství a přelít trochou vody.

Výsledek se dostaví do pár minut. Můžete tomu trochu pomoci rozmícháváním a mačkáním lžičkou.

Připravili jsme si tablety, které máme za úkol podávat. Můžete je napůlit, můžete je rozdrtit, jak budete chtít. My je půlíme, protože už máme vyzkoušené, že nemá problém s tím, je spolknout nebo je rozkousnout. Další možností by bylo je rozpustit ve vodě, ale Scooby nám stříkačkou vodu nepřijímá, pokud nemá žízeň a vypouští vše ven a nechci, aby se stalo, že prášek do něj vlastně vůbec nedostaneme.

Nyní můžete do stříkačky naládovat vše, co potřebujete. Já jsem si tak nějak zvykla to vrstvit. Vrstva kašičky, vrstva léků, vrstva kašičky a zase vrstva léků a zakončuji vždy vrstvou kašičky. Do stříkačky vše nandavám horem s tím, že prstem ucpávám spodní uřízlý kraj, aby mi to nevytékalo.

A takto vypadá celá naládovaná stříkačka kašičkou, tabletami, Bio-lapisem a již uzavřená. V kašičce je voda a Bio Lapis se po chvilce začne rozpouštět. Při uzavírání dejte pozor, aby vám tlakem vše ze stříkačky nevystřelilo tím tlakem ven. U uřízlého konce je potřeba opět držet prst, ale ponechat tam maličkou škvírku pro vzduch.

Na závěr bych chtěla jen dodat, že otvor je docela veliký. Nebo tedy záleží na vámi použité stříkačce. Pokud byste použili tuto, nesnažte se jí rvát králíčkovi do tlamičky násilím. Mohli byste mu ublížit. Nám se osvědčilo jí ke tlamičce jen těsně přiložit, trochu zmáčknout, aby kašička trochu vyjela a králíček si to už pak sám nabere do papulky.

Tak snad vám článek někdy pomůže při vašem dokrmování. Když napíšete, jak vám to šlo, budu ráda! Mějte se krásně!

Share:

Králičí máma

Říkám si králičí máma, protože se tak sama cítím. Králíčci jsou má velká vášeň a snažím se jim věnovat na maximum. Krom toho jsem také milující manželka, která zbožňuje kávu a časy, kdy ženy nosily sukně a muži byli gentlemani.

Zanechat komentář

Napsat komentář