in život s králíčkem

Mé poznatky o přerůstání zubů králíčků

at
me-poznatky-o-prerustani-zubu-kralicku

Všechno zlé je alespoň trochu k něčemu dobré, říká se. A i když člověk to zlé svým blízkým nepřeje, většinou přece jen něco přijde. Když Scoobymu byly 3 roky, přestal jíst seno. Příčinu nevíme – buď se prostě rozhodl, že na světě jsou lepší věci k snědku nebo to má genetický původ. Každopádně o půl roku později jsme se dozvěděli, že mu přerůstají zoubky a na stoličkách se mu tvoří háčky. Takže od roku 2013 jsme se postupně stávali znalými co se této problematiky týče. Nové informace, které se dočítám nebo jsem se dozvěděla od veterinářů, se neustále nabalují a tak jsem se rozhodla to začít sepisovat a třeba někomu dalšímu do budoucna pomůžu tímto článkem odpovědět na jeho dotazy. Celou problematiku uchopím tak nějak od začátku…

 

OBECNÉ INFORMACE K ANATOMII ZUBŮ KRÁLÍČKŮ
rabbitdentistryposter

Králíci mají celkem 28 zubů. V horní čelisti 16, v dolní pak 12 zubů. Správný skus je nůžkový. Jakýkoli jiný skus je již vada. K této problematice jsem na internetu našla hezký veterinární plakátek. Dovolila jsem si ho stáhnout a sdílet.

Zuby rozdělujeme na řezáky (Incisor Teeth) -v horní čelisti mají 4, v dolní 2, a stoličky (Cheek teeth) – stoličky se dále dělí na pravé (moláry – stoličky) a nepravé (premoláry – třenové zuby).

⚠️ POZOR

 • Králičí zoubky neustále rostou. Pokud nejsou správně obrušovány, začnou přerůstat, tvořit se háčky na stoličkách nebo obojí. Králičí řezáky rostou závratnou rychlostí – horní až 2mm za týden a spodní dokonce i o něco více!
 • Králičí zoubky nemají kořeny jako např.lidské zuby, mají tzv. otevřené kořeny, takže pokud zoubky přerůstají, rostou jak směrem do tlamičky, tak směrem do čelisti. Může se tak stát, že kořeny naruší čelist, začnou jí prorůstat a způsobovat tak další potíže (např. tlačit na oční nervy, tvorba abscesů – zvláštností u králíčků je hnis, který se jim vytváří – není tekutý, ale velmi hustý) – toto už je velmi vážný stav, který se řeší již individuálně.

Jak by to NEMĚLO vypadat…aneb pár odstrašujících případů z internetu, jak mohou králíčci dopadnout, když jsou majiteli ukradení…


Jak by to mělo vypadat…
nicelyaligned-jpg-pagespeed-ce-9exdajmyty

JAK TO CELÉ FUNGUJE

Stoličky si králíček přirozeně obrušuje vodorovným třením stravy o jejich plochu. Nejdůležitější je tedy pro králíčky seno (jak na obrus, tak jako zdroj vlákniny) – jeho dlouhá silná stébla králíčky nutí je dlouho přežvykovat a brousit a brousit a brousit…
Když se stoličky špatně brousí, neznamená to vždy, že přerůstají, ale mohou se tvořit tzv. háčky. Na obrázku na ně ukazují šipky. Háčky králíčka mohou bolestivě zraňovat, většinou od nich mají poraněný jazýček, a proto nechtějí přijímat stravu vůbec.

5140278

Řezáky králíčci využívají ke svislému skousávání. Pro přirozené broušení řezáků jsou nejllepší větvičky stromů. (CHLEBA a jiné pěčivo NE!!!)

 

CO SE STANE, KDYŽ MÁ KRÁLÍČEK ŠPATNÉ ZOUBKY

Pokud králíčka trápí zoubky, většinou nejí nebo jí hodně málo. Pokud králíček nemá dostatek stravy a vlákniny v trávicím traktu, přestává mu fungovat peristaltika (pohyby) střev. V králičím trávicím systému se strava posouvá další stravou a když další strava není, je zle. Zastavená peristaltika a nedostatek stravy způsobuje další problémy, např. nadýmání. Nedostatek stravy se pak projevuje hlenovitými výkaly, které králíčkovi jdou ovšem velmi špatně vykakat. Králíčkovi je třeba podávat léky na bolavé bříško – Rodicare akut, Sabsimplex(nadýmání), fenyklový či kmínový čaj (1lžička fenyklu či kmínu zalít 100ml vroucí vodou, louhovat 15 minut a vlažné podávat).

Takže pamatujte, pokud králíček přestává jíst, je třeba jej dokrmovat, aby nedocházelo k výše zmíněnému a objednat se co nejdříve k veterináři! Tip na dokrmování najdete v mém dalším článku.

 

KDY ZBYSTŘIT…aneb jaké mohou být příznaky, že vašeho králíčka trápí zoubky?

 • přijímá méně stravy nebo vůbec
 • seno z jesliček ubývá pomaleji nebo ho nejí vůbec
 • nedělá své obvyklé aktivity, je skleslý
 • výtok z očí nebo nosu
 • nahmatání bouličky (abscesu) v oblasti čelistí
 • trávicí potíže nebo změna tvaru či struktury bobků (při špatných zoubchích je strava hůře rozmělněna)

 

PŘÍČINY PŘERŮSTÁNÍ ZOUBKŮ

genetická vada – může se projevit až v pozdějším věku – často se tato vada stává především u křížených králíčků (klasický zakrslý x beránek – mají jiné tvary lebky)

 • odmítání sena nebo celkově špatné složení potravy
 • úraz
 • věk

 

CO SE DĚJE U VETERINÁŘE

Pokud králíčkům přerůstají zoubky, je třeba jej objednat na vyšetření a zbroušení ( ⚠️ POZOR – pokud narazíte na veterináře, který by chtěl zoubky štípat, najdětě si jiného!). Klasické zbroušení zoubků se provádí v inhalační narkoze (Po zbroušení se králíček ihned probírá) a jedná se o cca 30 minutový zákrok, ovšem najdou se i tací veterináři, kteří z broušení udělají celodenní záležitost. Také pamatujte – před zákrokem králíček nesmí mít žádnou hladovku, naopak, čím více bude napapaný, tím lépe! Nikdy si od veterináře nenechte namluvit opak! (Pokud by se o to snažil, opět vyhledejte jiného)
Pokud králíčka přerůstání zoubků trápí dlouhodobě a opakovaně, dobré také je zoubky hlídat pomocí RTG snímků, aby se podchytilo prorůstání čelistmi a tvorba abscesů.
Pokud je to s králičími zoubky komplikovanější, je třeba individuální řešení (např. vytržení zubů, vyjmutí oka atd. ovšem to již není ťuk ťuk náš případ a tedy nemám zkušenosti a nerada bych opisovala veterinární články).
A abych článek zakončila pozitivně – pokud to s přerůstáním zoubků vašeho králíčka není nijak špatné, dle veterinářů se správným chirurgickým broušením zoubků do správných úhlů ploch zubů dá někdy docílit, že zoubky již přerůstat nebudou.

 

 

Share:

Králičí máma

Říkám si králičí máma, protože se tak sama cítím. Králíčci jsou má velká vášeň a snažím se jim věnovat na maximum. Krom toho jsem také milující manželka, která zbožňuje kávu a časy, kdy ženy nosily sukně a muži byli gentlemani.

Zanechat komentář

Napsat komentář