5 Důvodů, proč jsem si koupila Olympus Pen E-PL7

Pořízení Olympusu Pen E-PL7 bylo pro mne samotnou tak trochu nečekané. V poslední době jsem na výlety do kapsy zastrkávala spíše můj malý Sony kompakt, než abych vláčela těžkou velkou zrcadlovku. Někdy je to opravdu úporné mít řes rameno velkou fotobrašnu a na krku zavěšený foťák. Nehledě na to, že jsem perfekcionista a když už mám zrcadlovku, snažím se vždy dělat fotky co nejlepší. Ale před nějakou dobou u mně nastal zlom a já začala být unavená z honby za skvělými a co nejlépe upravenými fotkami. Samozřejmě, i nyní nad úpravou strávím nějaký ten čas, ale už nad nimi nehodlám trávit moře času. Na to mi ten čas začal být přliš cenný. A tak jsem trochu začala zvažovat, jestli zrcadlovku nemám tak trochu zbytečně a hlavou mi prolétla myšlenka na prodej. Nejprve jsem jí zahnala do kouta mé mysli, ale pak jsem narazila na Olympus pen. Zaujal mne svým designem a tak mi to nedalo a začala jsem o něm zjišťovat trochu více, až jsem mu nakonec absolutně propadla. A zde jsou hlavní důvody proč.

1/ překrásný design v retro stylu

Jsem člověk, který nemá příliš rád moderní věci. Na to jak bych se popsala existuje jeden krásný anglický výraz – Old Souled. A to jsem já. Proto mne design opravdu uchvátil. Původně jsem měla zálusk na nového bráchu Pen E-PL8, pak jsem ale narazila na sedmičku a jeho čistější a jednodušší linie mi vyhovovaly více. Celkově na mě působil i více jak to říct, méně zaměřený čistě na ženy. Né že by to bylo špatné, ale méně je někdy více a v tomto případě to méně více odpovídá retru. Zárověň jsem sáhla po sedmičce proto, že krom designu je s osmičkou naprosto totožný a stál o 3000 méně.

2/ Funkce, které vám ušetří čas a plno trápení

Těch funkcí je opravdu dost. Jak se znám, nevzpomenu si na vše, ale alespoň nějaké.

Částečně dotykový displej
Částečně znamená, že při listování v menu musíte listovat tlačítky. Ale co považuji u foťáku za super věc, tak je ostření dotykem na displej. Někdy to urychlí práci, obzláště u zvířátek, která se neustále hýbou.

Výklopný displej
Hodí se především na selfie, ale já hodně fotím i od země a na to jej využívám hodně a často.

Tvorba koláží
To je velká sranda. Máte na výběr z několika různých šablon, do kterých přímo fotíte. Nemusíte se s kolážemi pak tedy dodatečně tvořit.

Wifi
Ocení majitelé chytrých telefonů…což já nejsem…

 

3/ Skvělé vlastnosti

Pořízení Olympusu jsem se hodně bála, jelikož můj první kompakt byl práě této značky a větší šumítko jsem nezažila. Ale recenze na Pen 7 mne uchlácholily a tak jsem do toho risku šla. A zatím jsem spokojená.

Co musím především vyzdvihnout je rychlost ostření. Popravdě jsem foťák s tak rychlým ostřením ještě neměla. A celkově si troufám říct, že dle toho, co jsem zatím vyzkoušela, jeho kvality dosahují kvalit zrcadlovky a spolu s portrétním objektivem Olympus Zuiko 45mm f1.8 tvoří super dvojku, která kouzlí nádherně ostré fotografie.

 

4/ Výměnné objektivy

To je vlastnost, kterou považuji v podstatě za nejlepší. Protože záleží především na objektivu, jaké kvality budou fotky. A tak máte nepřeberné množství možností, jak svému foťáčku zvyšovat kvalitu. Dlouho jsem zvažovala, jaké do začátku zvolit. Nakonec jsem zvolila ve výhodném setu dalo y se říci univerzální základní objektiv 14-42mm a k němu jsem chtěla něco kvalitnějšího a tak jsem sáhla po portrétním, ze kterého se mi fotografie velmi líbily – 45mm f1.8. Dle recenzí bych dále mohla doporučit také 25mm f1.8, který byl dlouho můj favorit.

 

5/ Kompaktnost

K tomu asi není co dodat. Malý foťák je malý foťák. Je praktičtější. Ovšem pen7 je trochu robustnější, to se musí uznat. Ale jeho váha a velikost se se zrcadlovkou nedá srovnat.

 

Na závěr jeden z prvních vyfocených momentů. Největším ukazatelem kvality je zkouška za těch nejhorších podmínek, ve kterých často fotím (samozřejmě jsou i horší, ale v těch já běžně nefotím, takže ty neřeším) A ta se mi hned naskytla – málo přirozeného světla kvůli deštivému počasí znamená rozsvítit světlo umělé a zvýšit ISO. Z výsledku jsem opravdu nadšená. Zde jedno foto bez úprav:

EXIF: 1/15, ISO 800, f1.8

 

A co vy? Máte Olympus pen? Jak jste s ním spokojení? Nebo o jeho pořízení uvažujete? Pak neváhejte!

(Ostatně, prý je to nezbytnost pro každého blogera…jsem se dozvěděla včera )

Share: